czy wiesz, że 75% millenialsów uważa, że firmy powinny przyczyniać się do poprawy społeczeństwa? To znaczy, że musisz mieć silny przekaz i wyraźną odpowiedź na pytanie: „Dlaczego istniejesz?” (a właściwie: „Dlaczego istnieje Twoja firma?”).
Jest kilka powodów, dla których powinieneś zainteresować się stworzeniem skutecznego systemu komunikacji marki. Silny głos firmy wyznaczony przez misję, slogan i język komunikacji pozwala klientom na zrozumienie kim właściwie jesteś i jaką rolę w życiu klienta pełnisz.
Jeśli zrobisz to dobrze:
Poniższe kroki pozwolą Ci na zrozumienie z czego składa się ten proces. Co więcej, w tekście znajdziesz gotowe rozwiązania jak zrobić to na własną rękę. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, to zrozumiesz jak należy do tego podejść i będziesz wiedział jak zlecić to na zewnątrz (oczywiście polecamy się!).
W tekście rozbijemy proces tworzenia wizerunku marki na poniższe etapy:
1. Ustalenie celów
2. Analiza danych
3. Strategia komunikacji
4. Grupa odbiorcza, cechy/zalety produktu i jak to wszystko poukładać?
5. Misja firmy, slogan i język komunikacji
Realny wpływ masz tylko na to, co mierzysz. A by mierzyć, czy Twoje cele się realizują potrzebujesz celu SMART.
S.M.A.R.T – to angielski akronim słów: Konkretny, Mierzalny, Osiągalny, Istotny i Określony w czasie.
A więc, zamiast:
Zwiększyć liczbę zamówień.
Rozpisz cel w taki sposób:
Zwiększyć liczbę miesięcznych zamówień o 100% w grupie osób w wieku od 25-35 lat w ciągu najbliższych 3 miesięcy.
Nie traktuj tego punktu po macoszemu. Ustal cele w powyższy sposób. To wyznaczy horyzont i wyznaczy ramy dla tworzenia komunikacji marki. W późniejszym terminie przyda Ci się to również do tworzenia strategii marketingowych czy określaniu budżetów reklamowych. Skupienie na celu S.M.A.R.T sprawi, że w ,,magiczny” sposób, wszystkie siły zaczną sprzyjać jego realizacji.
Jeśli wiesz już, co chcesz osiągnąć, a Twój cel jest SMART, to możemy przejść do etapu zrozumienia miejsca, w którym się znajdujesz - czyli punkt A (stan obecny).
Do analizy punktu „A”, czyli stanu obecnego biznesu służy nam kilka narzędzi. Niektóre są bardziej intuicyjne, a niektóre mniej. Nie wszystkie wykorzystujemy w każdym projekcie, ale jest to nasz zestaw amunicji, który pozwala nam zawsze trafić w cel. Spróbuj wykorzystać jak najwięcej z nich.
W kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego (choć każdy z nich jest istotny!) są to:
Wszelkie informację zbieramy w tabelę SWOT – czyli dobrze znane narzędzie do analizy Zalet (strenght), Wad (weakness), Szans (opportunities), Zagrożeń (Threats). To naprawdę pomaga zebrać wszystko w jednym miejscu i wykorzystać mocne strony i szansę, a z drugiej strony odpowiedzieć na wszelkie zagrożenia, czy słabe strony. Narysuj na kartce dwie przecinające się linię i wpisz w 4 kwadraty mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia (podobnie jak na grafice poniżej). Spojrzenie na biznes z tej perspektywy może przynieść ciekawe wnioski.
Analiza danych to jedno. Zupełnie inną parą kaloszy jest zebranie tego w całość i przekształcenie w przemawiający do klienta przekaz. Na tym etapie skupiamy się na powiedzeniu jednej, najważniejszej rzeczy, która będzie przemawiać do odbiorców. Nie jest to łatwa rzecz. Jak piszą autorzy światowego bestsellera:
Powiedzieć trzy rzeczy to jak nie powiedzieć nic. („Made to Stick” autorstwa C. Heath, D. Heath)
Potrzebujemy jednego mocnego przekazu, który w pierwszym kontakcie z klientem zakomunikuje, że dana usługa lub produkt jest właśnie dla niego. Jeśli zrobimy to po macoszemu, możemy brzmieć w poniższy sposób:
Misją naszej firmy jest ciągłe dążenie do poprawiania doświadczenia klientów, poprzez nieustanne skupienie na lepszej jakości naszych usług.
Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda?
Oto dwa przykłady firm, dla których stworzyliśmy strategię komunikacji:
Silny wizerunek, oparty na mocnym przekazie to nie byle jaka przewaga. Wystarczy obejrzeć jak wyglądają social media i reklamy dla naszych klientów:
No dobrze, ale pomysł na komunikacje nie powstaje ot tak. Najpierw musimy dojść do tego co ważne dla odbiorców – żeby to wiedzieć, musimy ich zrozumieć.
By określić grupę odbiorczą warto zadać pytanie: Kto jest Twoim wymarzonym klientem?
Jeśli np. chcemy stworzyć markę modową, skierowaną do młodych ludzi i nastawiamy się na modne wzory, to naszą grupę moglibyśmy opisać następująco:
Pomocne może być stworzenie person, czyli uosobienie naszej grupy odbiorczej. Zobacz jak można opisać persony:
Wypisz wszystkie najważniejsze cechy Twojego produktu, np.:
– 128 gigabajtów pamięci,
– długa gwarancja,
– najwyższej jakości folia do oklejania.
Następnie przekształć powyższe cechy na zalety, które są istotne z perspektywy Twojej grupy odbiorczej (pomyśl, na czym zależałoby Twoim personom).
Co klient zyska wybierając Twój produkt?
Umieszczamy dane wyciągnięte z analizy w 4 kolumny:
Następnie szukamy najciekawszych powiązań między kolumnami.
Dla przykładu załóżmy, że szukamy strategii komunikacji dla producenta konsoli do gier:
Na tej uproszczonej tabeli możesz zauważyć, że nie ma sensownego powiązania między komórkami w poziomie. Chyba, że aktywnie ich poszukamy.
Kolorem seledynowym zaznaczyliśmy bazę do stworzenia poniższego komunikatu:
Mężczyzna pragnący zanurzenia w innym, ciekawszym świecie mógłby być zainteresowany informacją, że konsola ma dostęp do ponad 1000 gier. Jego uwagę możemy przykuć używając w nagłówkach i treści informacji o nieograniczonym dostępie do gier, by przekazać wiadomość, że nasza konsola jest najbardziej wciągającą platformą do gier na rynku.
Takich powiązań szukamy jak najwięcej. Najciekawsze z nich będą fundamentem pod stworzenie misji firmy czy język komunikacji. Reszta może później posłużyć np. do tworzenia poszczególnych postów na social media.
Odpowiednie przerobienie wcześniejszych punktów pozwoli zrozumieć Ci, czego potrzebują Twoi odbiorcy. Twoja firma musi stać się odpowiedzią na te pragnienia. Przede wszystkim musisz o tym przekonać swoich klientów, a w tym pomoże Ci mocna tożsamość.
By skonstruować misję odpowiedz sobie na 3 pytania.
Na podstawie agencji Fallow Deer, przedstawię Ci jak powstała nasza misja:
1. Dlaczego istnieję (misja)?
By przenosić polskie firmy na wyższy poziom marketingu.
2. Jak (realizuję moją misję)?
Nieustannie ucząc się, testując i wdrażając nowe techniki i strategie.
3. Co (robię)?
Branding i marketing.
A to nasza pełna misja:
Nieustannie uczymy się, testujemy i wdrażamy nowe techniki i strategie, by przenosić polskie firmy na wyższy poziom marketingu.
Jak widzisz jest to lekko zmodyfikowana odpowiedź na pytania: Dlaczego, Jak i Co?
…czyli to jak powinno mówić się do odbiorcy (np. z szacunkiem, na luzie, per „Ty” czy per „Szanowni państwo”) powinien być już łatwy do określenia. Przydatnym pytaniem może być:
Gdyby Twoja marka była osobą, to kim by była?
W przypadku Fallow Deer:
Byłaby przedsiębiorcą, który doskonale wie jak odnaleźć się w nowoczesnym marketingu. Większość swojego czasu poświęcałaby na rozwój i bycie ciągle na czasie w powyższych dziedzinach. Do tego rozumiałaby wyzwania przedsiębiorców. Uwielbia nowinki technologiczne. Kocha wszystko co związane z designem, który istnieje by ulepszać doświadczenie w codziennym życiu, itd.
Pomyśl o Twojej marce jako o osobie. Zacznij opis od najważniejszych rzeczy (np. zaciekawienie marketingiem), stopniowo przechodząc do bardziej szczegółowych informacji. Na samym końcu możemy napisać nawet, że Twoja uosobiona marka lubi nosić szalone skarpetki!
To ćwiczenie jasno pokaże Ci jak Twoja firma powinna zwracać się do swoich klientów w social mediach: mailowo, telefonicznie i w każdym innym kontakcie.
Z drugiej strony możesz uznać, że postać wyróżniająca (Brand Hero) jest idealnym sposobem na komunikację z marką. Tak właśnie zrobiliśmy w przypadku firmy Mal-Drew, gdzie komunikacje prowadzi Malek – postać polskiego budowlańca z dużą dawką dystansu do siebie.
https://www.facebook.com/MalDrew.MaterialyBudowlane/posts/2953987151391174
Dochodząc do tego momentu jesteś zdecydowanie bogatszy o wiedzę z zakresu sposobów na wyróżnienie się na tle konkurencji. W następnym materiale pokażę Ci, jak na podstawie strategii zbudować komunikację wizualną (logo, identyfikację wizualną, itd.).