6/6/2024

Reelsy i Tik-Toki dla E-Commerce – jak je tworzyć?

Bezpłatnie zdiagnozuj swój marketing

… i otrzymuj od nas wskazówki, które poprowadzą cię w marketingowym lesie

Wypełnij ankietę
Autor postu
Daniel Smoleń
6.6.2024

Video marketing to niezwykle istotny element strategii e-commerce. W erze cyfrowej, gdzie krótkie, pionowe wideo, takie jak Instagram Reels i TikToki, dominują, ich strategiczne wykorzystanie może znacznie zwiększyć rozpoznawalność marki oraz sprzedaż.

A jeśli dalej nie masz pewności, czy warto porządnie zainteresować się tym kanałem to tutaj kilka faktów:

  • 75% użytkowników Instagrama ogląda Instagram Reels, to wzrost o 54% rok do roku!
  • również na Facebooku ta liczba wzrasta i już 64% użytkowników Facebooka regularnie ogląda Facebook Reels,
  • platformy promują tego typu content, a dane pokazują, że użytkownicy poświęcają im około 3-krotnie więcej uwagi niż pozostałym materiałom,
  • użytkownicy Instagrama po kilku minutach spędzonych w tym medium, ostatecznie i tak lądują na pionowych wideo, ponieważ tak skonstruowana jest ta platforma.

Jak skonstruować efektywny wideo-marketing wideo zgodnie z lejkiem marketingowym?

Marketing układamy zgodnie z lejkiem marketingowym. I to nie tylko formy wideo!

lejek marketingowy

Lejek marketingowy w E-Commerce składa się z wielu form treści. Statyczne grafiki, wideo, artykuły blogowe, kanał YouTube, E-booki, poradniki – to tylko wybrane formy, które można wykorzystywać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o koncepcji lejka marketingowego to przeczytaj Lejek marketingowy, czyli sposób na poukładanie Twojego marketingu

Pamiętając o tym, dziś skupimy się na samej formie wideo, a dokładniej krótkiej, pionowej formie wideo w postaci Tik-Toków i Reelsów.

Góra lejka – jakie materiały wideo publikować dla sklepu internetowego na Instagram Reels i Tik-Tok?

Celem na tym etapie jest przyciągnięcie uwagi i wywołanie emocji, które pomagają w viralizacji treści. Idealny content w górze lejka to ten, który może rozprzestrzeniać się spontanicznie i wywołać pozytywne skojarzenia z marką.


Za książką Piotra Buckiego: „Viral. Jak zarażać ideami i tworzyć wirusowe treści” , w górze lejka bazujemy na emocjach takich jak:

  1. Radość: Wideo, które przynosi pozytywne emocje poprzez humor lub inspirujące treści.
  2. Złość: Emocjonalne treści, które wywołują złość lub frustrację, skierowane na ważne społecznie problemy.
  3. „To o mnie”: Treści, które odbiorcy mogą bezpośrednio powiązać z osobistymi doświadczeniami.
  4. „Z tym się utożsamiam”: Wideo, które odzwierciedla wartości lub przekonania odbiorców, wzmocnienie ich poczucia przynależności do grupy.
  5. Rozrywka: Lekkie, zabawne treści, które mają za zadanie bawić i angażować widza.
  6. Zaskoczenie: Nieoczekiwane zwroty akcji w wideo, które przykuwają uwagę i są chętnie dzielone.
  7. Ciekawość: „Chcę wiedzieć więcej” – treści, które intrygują i prowokują do dalszego eksplorowania marki.
  8. Nadzieja: „Jest lepsze jutro” – wideo, które przedstawia produkty w kontekście pozytywnych zmian i aspiracji.
  9. Wspólnota: „Jesteśmy w tym razem” – wideo podkreślające wspólne wartości i doświadczenia, wspierające budowanie społeczności.
  10. Admiracja: „To inspirujące” – historie lub osiągnięcia, które budzą podziw i zainteresowanie.
  11. Ulga: „To rozwiązuje mój problem” – prezentacja produktu jako skuteczne rozwiązanie problemów codziennych.

Przykład 1: Wspólnota „jesteśmy w tym razem”. Wykorzystanie uniwersalnych emocji, jak np. ciężar rodzicielstwa, może skutecznie przyciągnąć uwagę rodziców, idealnych odbiorców dla produktów dziecięcych.

Przykład 2 Ciekawość: „Chcę wiedzieć więcej”. Stworzenie kreatywnych porównań lub prezentacji może również przyciągnąć uwagę. To trudniejsze do wiralizacji, ale zdarza się, że pewne produkty, dzięki swoim unikalnym cechom, mogą generować „efekt wow” i osiągnąć miliony wyświetleń bez bezpośredniego apelowania do emocji. Tutaj przykład bazujący na ciekawości: „muszę zobaczyć co zmienia ta cecha”.

Zawsze należy myśleć o tym jaką wartość dajemy naszym odbiorcom. Za co płacą nam swoją uwagą? Jeśli nie damy im wartości, to raz, że algorytm nie będzie „chciał” nas dalej wyświetlać, a dwa, że ta osoba nie będzie chętna do oglądania kolejnych.


Kolejny przykład w Górze lejka, gdzie autor daje nam Rozrywkę, poprzez lekko strawną, zabawną treść. To sprawia, że można się uśmiechnąć 😉

Czy zawsze w górze lejka musimy próbować robić virale, które rozprzestrzeniają się w tempie wirusa? Według naszego doświadczenia, absolutnie nie! W e-commerce, tematem naszych filmów mogą być potrzeby naszych odbiorców.

Załóżmy, że mam problem z tym, że „często boli mnie odcinek lędźwiowy”.

A tak się składa, że ty posiadasz sklep z akcesoriami do jogi. Dokładnie taki jak nasz klient yoga bazar 😁

Chętnie obejrzę materiał, który pokaże mi, że joga może pomóc pozbyć się bólu w odcinku lędźwiowym!

Takie filmiki może nie będą miały setek tysięcy wyświetleń, za to często mają większy zwrot z inwestycji.

Takie materiały są też bezpieczniejsze, bo nie zawsze potencjalny viral „złapie”.

Środek lejka – jakie materiały wideo publikować dla sklepu internetowego na Instagram Reels czy Tik-Tok?

Ok, czyli mamy uwagę odbiorcy. Być może wszedł na nasz profil czy stronę, a być może po prostu algorytm będzie bardziej skłonny wyświetlić nasze kolejne materiały tej osobie. Oznacza to, że jest na etapie środka lejka.

Celem na etapie środka lejka jest przekształcenie początkowej uwagi w głębsze zainteresowanie produktem.

Content skierowany jest do odbiorców, którzy już zwrócili uwagę na markę. Staramy się pogłębić z nim kontakt, a przede wszystkim „przepchnąć” ich do dołu lejka. Robimy to poprzez kolejne ekspozycję, które dają wartość. Tym razem nie muszą być to emocje, a wartość z tego że pomagamy im w zakupie produktu, który coś im zmienia.

Jak adresować potrzeby, problemy i obiekcje w środku lejka?

Tworzenie bardziej szczegółowych treści o produktach, które mówią o ich unikalnych cechach lub pokazują je w użytkowaniu, może skutecznie utrzymać i pogłębić zainteresowanie. Takie materiały, choć mogą mieć mniej lajków, często generują większą sprzedaż, ponieważ są bardziej ukierunkowane.

Przykład 1 w środku lejka:

Materiał kierowany do osób, które już są przekonane do koncepcji Yogi, i są na etapie zastanawiania się „jaka mata będzie dla mnie najlepsza”. Pomagamy i dajemy wartość.

@lowimpactfit Which mat woukd you get? Classical or roll up? Mat manufacturers tagged in post #pilates #pilatesmat #pilatestiktok ♬ original sound - Alexa

Możemy pogłębiać wiedzę na temat konkretnych produktów. Prezentując w ciekawy sposób cechy produktu. W tym przypadku rozwiewając obiekcje „czy ta mata mi się w ogóle podoba?”, „czy jest łatwa do noszenia na jogowe zajęcia?”, itd.

@_jaquelinevillarreal In my ✨yogis era✨ Just got The Mat from @lululemon 🩷 #lululemon #lululemonhaul #yogamat ♬ SZA Blind - DRILL REMIX - Lowkeymali

I kolejny post do osoby, która już szuka maty do jogi, ale jeszcze nie wie jaką wybrać.

Pamiętajmy o kontekście! Niezależnie co robimy, pamiętamy, że użytkownicy przeglądający content na Tik-Tik czy Instagram Reels są na tych platformach po rozrywkę, czyli tworzymy treści angażujące uwagę! 🥳 Szybkie cięcia, muzyka i psychologiczne triki mile widziane!

Jeśli klient jest przekonany do koncepcji (np. jogi) i chce kupić produkt z danej kategorii (np. matę do jogi), a w dodatku udało nam się go wyedukować, który konkretnie produkt potrzebuje (np. maty do jogi „Sayoga”), to wtedy może brakować mu jedynie konkretnej zachęty by „kupił teraz”.

Dół lejka, jakie materiały wideo publikować dla sklepu internetowego na Instagram Reels czy Tik-Tok?

Naszym celem w dole lejka jest ostateczne przekonanie klienta do dokonania zakupu w naszym sklepie. Tutaj treści powinny być skoncentrowane na przekonywaniu, podkreśleniu korzyści i rozwianiu ewentualnych wątpliwości odnośnie zakupu konkretnie w naszym sklepie (bo przecież do samego produktu nasz odbiorca został przekonany na wcześniejszym etapie). Tutaj ogromne znaczenie mają inne aspekty takie jak:

  • User experience naszego sklepu, czyli „czy łatwo mi się obsługuje ten sklep?”
  • Kwestie zaufania: „czy mogę zaufać temu sklepowi?”, a więc kwestie designu, opinii, strony „o nas” są niezwykle istotne
  • Kwestia ceny: „czy znajdę taniej u konkurencji?”. Nie oszukujmy się, ma to ogromne znaczenie, szczególnie dla nowych odbiorców. Możemy ten efekt minimalizować poprzez budowanie siły marki, lojalizacje klientów czy unikalność oferty, ale…o tym nie teraz.

Również same reklamy sprzedażowe często przybierają postać statycznych grafik, np. poprzez prezentowanie katalogu produktów do grupy remarketingu.

Reklama YogaBazar
Reklama YogaBazar

To można nagrać wideo do Dołu lejka w E-Commerce?

W teorii można nagrać materiał stricte do dołu lejka, w postaci reklamy skierowanej do remarketingu. W takiej reklamie ambasador marki mógłby mówić o wyjątkowej promocji np. „do końca niedzieli łapcie rabat w wysokości 10%!”. I w rzadkich sytuacjach może się to sprawdzić.

Jednak często rozwiązuje się to inaczej.

I tutaj cię zaskoczę i wywrócę wszystko do góry nogami 😇 (pozornie).

Świat nie jest liniowy i to nie jest tak, że każdy materiał jest przypisany wyłącznie do góry, środka czy dołu lejka.

Jeden materiał może:

  • sprawnie zaczynać od góry lejka poprzez chwytliwy nagłówek,
  • pokazywać cechy produktu i rozwiewać wątpliwości w środku lejka,
  • by na samym końcu tego samego filmiku zachęcić do zakupu teraz, wykorzystując techniki FOMO (Fear Of Missing Out), np. poprzez promocje ograniczoną czasowo.

Generalnie doradzamy, by w E-Commerce nie umieszczać w filmikach zachęt typowo sprzedażowych (z rzadkimi wyjątkami), ponieważ za dół lejka może być odpowiedzialny choćby opis posta czy może ją pełnić sama strona internetowa, na którą odbiorca ląduje po kliknięciu w reklamę.

Efektywny video marketing w e-commerce nie polega jedynie na tworzeniu atrakcyjnych wizualnie treści, ale na strategicznym ich rozmieszczeniu wzdłuż całego lejka sprzedażowego, tak aby optymalnie konwertować zainteresowanie na sprzedaż.

Sprawdź naszą ofertę video-marketingu tutaj.